Merkezi İsviçre’ de bulunan ESASO ( European School for Advanced Studies  in Ophthalmology ) Göz Hastalıkları Okulu, göz doktorlarının mezuniyet sonrası klinik ve cerrahi eğitimlerini geliştirmek için oluşturulmuş olan ve İsviçre’ deki Lugano Üniversitesi ile ilişkili bir kurumdur. Tüm dünyadaki göz hastalıkları uzmanlarının mezuniyet sonrası eğitimlerini geliştirmek için; bilimsel araştırmaları destekler, toplantı ve seminerler düzenler, bilimsel yayınları organize eder. Dünya oftalmoloji topluluğu içindeki bilimsel bilgi birikimini artırarak, hastaların en iyi bir şekilde bakımını ve tedavisini amaçlar.

 Göz Hastalıkları Kliniğimizin kalitesi Avrupa tescilli

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı&Vehbi Koç Göz Hastanesi’nin teknik donanımı ve bilimsel seviyesi bu okul tarafından 2011 yılında akredite edilmiş ve 5’inci eğitim merkezi olarak ESASO Okulunun sabit eğitim müfredatına girmiştir. Bu merkezin direktörlüğü ve bilimsel koordinatörlüğü, Ankara Tıp Fakültesi ve ESASO öğretim üyesi Prof. Dr. Emin Öz17mert tarafından yürütülüyor.

 Ankara Tıp’ta 3’üncü ESASO Göz Okulu başarı ile tamamlandı

Uluslararası katılımlı interaktif kursların ilki Ülkemizde, 2012 tarihinde başarı ile düzenlendi. ESASO okulunun eğitim müfredatı gereği bu kursların üçüncüsü (10. Tıbbi ve Cerrahi Retina Modülü ), özellikle Ankara Üniversitesinin ve Vehbi Koç Eğitim Vakfı’nın değerli destekleri ile, 22–26 Eylül 2014 tarihleri arasında, Ankara Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Hastanesi’nin gelişmiş mikrocerrahi ve simülatör laboratuvarlarında ve ameliyathanelerinde başarı ile düzenlendi.

 Alanında söz sahibi hocalardan göz uzmanlarına A’den Z’ye eğitim

Ülkemizden ve Dünyanın değişik ülkelerinden katılan göz hastalıkları uzmanlarına; Avrupa’dan gelen ve Ülkemizdeki öğretim üyeleri tarafından ( Emin Özmert, Figen Şermet, Cengiz Aras, Hayyam Kıratlı, İlknur Tugal Tutkun, Defne Kalaycı, Numan Alp, Sibel Demirel, Paolo Lanzetta, Christian Prünte, Gabriela Burian); verilen çeşitli konferanslar, simülatör eğitimi, mikrocerrahi uygulamaları, üç boyutlu canlı cerrahi yayınları ile retina- vitreus  hastalıkları alanında kapsamlı bir eğitim programı uygulandı.

 5 sertifikayı tamamlayan göz doktorları diplomalı oluyor, burslu olarak üst ihtisas yapabiliyor

Kursun sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan göz doktorlarına bir sertifika verilmekte; bu şekilde alınan 5 sertifikaya sahip doktorlar, Avrupa’ da tanınan bir diplamaya da (Diploma of Specialist Superior in Ophthalmology) sahip olabilmektedirler. Bu diplomayı alan göz hastalıkları uzmanlarının, kliniğimizin de içinde olacağı 11 adet çeşitli Amerika ve Avrupa merkezlerinde, burslu olanak üst ihtisas yapmaları mümkün oluyor.